Basmetallmarknaden handlas till stigande priser på tisdagen. Koppar och zink går i täten för uppgången. På ädelmetallmarknaden noteras en blandad utveckling där silver går uppåt medan guldet backar. Ökad riskaptit sätter press på guldet.
Statistik från Kina visade att BNP ökade med 6,8 procent under det fjärde kvartalet. Analytikerna hade räknat med en tillväxt om 6,9 procent, enligt Dow Jones Newswires.
Analytiker vid Commerzbank spår att Kinas BNP kommer att kylas av ytterligare under 2016, men undvika en krasch. Tillväxten i år väntas komma att landa på 6,3 procent. Denna tillväxt bedöms skapa en stark efterfrågan för råvaror och metallerna i synnerhet. Bakomliggande faktorer till den fortsatta förväntade inbromsningen i Kina ligger i stigande skulder för industribolagen, osålda fastigheter och risker förknippat till finansmarknaderna, menar Commerzbank.
(SIX News)