Swedbank var rådgivare till Northland Resources samtidigt som storbankens egna ekonomiska engagemang i det nu konkursade gruvbolaget doldes. Det handlar om avtal för en kvarts miljard kronor, skriver Svenska Dagbladet.
Swedbank köpte in elva gruvmaskiner från Caterpillar till ett värde av nära 300 miljoner kronor som banken sedan hyrde ut till Northland. Men när avtalet offentliggjordes framkom enbart att det handlade om att gruvbolaget nått ett leasingavtal med en "skandinavisk bank". Detsamma gäller i det prospekt som Swedbank upprättat med Northland då man ville notera gruvbolagets obligationer på marknaden, skriver SvD.
Enligt Finansinspektionen kan Northland ha behövt vara mer detaljerat om avtalet, men ärendet behöver granskas vidare för en bedömning.
Swedbank vill för SvD inte kommentera avtalet eller vad det kostat banken.
I samband med Northlands konkurs mindre än ett år senare gjorde Swedbank inte några anspråk med anledning av de uthyrda gruvmaskinerna. Under förra året försökte banken att sälja dem på andrahandsmarknaden genom ett annat företag.
(TT)