Metallkurserna nedåt

Foto: Rio Tinto
Foto: Rio Tinto

Kurserna på basmetallmarknaden rör sig nedåt med vissa undantag på måndagen. I täten för nedgången går koppar- och zinkpriset medan aluminium går mot strömmen och är upp för dagen.

I avsaknad av metallspecifik statistik väntas metallpriserna under veckan förmodligen drivas främst av makrostatistik, enligt Commerzbank. Oljepriset väntas troligen också få ett finger med i spelet.

På ädelmetallmarknaden noteras mindre förändringar. I skenet av bättre än förväntad amerikanska statistik backade guldpriset under fredagen för ett tag till noteringar på 1.210 dollar.

Enligt Commerzbanks ekonomer pekar styrkan på den amerikanska jobbmarknaden mot två ytterligare räntehöjningar av Federal Reserve i år. Analyshusets bedömning är att guldmarknaden tycks dela denna syn till skillnad från på valuta- och penningmarknaden. Dollarn steg nästan inte alls på fredagen och terminerna indikerar att endast en 62 procents chans till att Federal Reserve höjer räntan till årets slut.

(SIX News)