Blandad utveckling för basmetallerna

Foto: Peabody
Foto: Peabody

Basmetallmarknaden visar upp en blandad utveckling på prissidan under fredagen  Nickelpriset är ned med 2,0 procent medan aluminium- och kopparpriset är på uppgång.

"Spekulativa investerare tar ut vinster, delvis på grund av att de kinesiska myndigheterna försöker hindra spekulering i råvaror på de kinesiska börserna. Enligt LME:s statistik har långa nettopositioner i många metaller expanderat kraftigt igen fram till slutet av förra veckan, vilket potentiellt innebär att ytterligare korrektioner gjorts", skriver Commerzbank i sitt råvarubrev.

För veckan sammantaget har marginella förändringar skett i basmetallpriserna.

På ädelmetallmarknaden syns en ökad riskaversion och stigande priser noteras för både guld och silver. Marknaden inväntar den amerikanska jobbstatistiken som presenteras klockan 14.30. Ett oväntat utfall kan få effekt på framförallt guldpriset.

Ett oväntat starkt utfall kan öka sannolikheten för amerikanska centralbanken att höja räntorna tidigt, vilket i sin tur pressar ned guldpriset.

(SIX News)