Lundin för samtal om att sälja del av Tenke

Foto: Lundin Mining
Foto: Lundin Mining

Utvecklingen kring den kongolesiska gruvan Tenke Fungurume har tagit nya steg då Lundin Mining uppges föra samtal om att sälja sin andel om 24 procent. Andra delägare i gruvan är Freeport McMoRan och det kongolesiska statsägda Gecamines.

Sedan tidigare har China Molybdenum lagt ett bud på Freeport McMoRans innehav, men där Lundin Mining innehar förköpsrätt fram till och med 29 september.

Bloomberg rapporterar att Lundin Mining för aktiva samtal kring bolagets innehav i Tenke Fungurume och att en av uppvaktarna är just China Molybdenum. Det uppger personer med insyn i frågan, som också uppger att alla alternativ kvarstår på bordet.

Enligt nyhetsbyrån har det också diskuterats alternativ som att Lundin Mining finansierar ett köp för att utnyttja sin förköpsrätt, för att i ett senare läge föra vidare delar eller det sammanlagda innehavet till långivaren.

Om det inte nås en uppgörelse innan deadline går ut så kommer Lundin Mining troligen att fortsätta diskussionerna kring sin minoritetsandel i Tenke, uppger källan.

Ytterligare en omständighet är att Gecamines, som äger 20 procent av Tenke Fungurume, har sagt att de har lagt ett bud på Freeport McMoRans innehav.

(SIX News)