Norconsult har anlitats av Naturgass Nord i samband med utvecklingen av en distributionskedja för LNG-gas till industrier i norra Skandinavien.
En terminal för mottagning och distribution av kyld naturgas (LNG), kan vara början på ett industriellt äventyr och ett grönare näringsliv i regionen och i norra Sverige.
Naturgas Nord och Norconsult har identifierat flera industriverksamheter och potentiella kunder för naturgas i närheten av Narvik. Men de största kunderna finns i Sverige.
- LKAB arbetar nu med sin energistrategi och överväger att fasa ut kol och olja vid sin pelletsfabrik i Sverige. Då måste vi vara på plats med infrastruktur och kunna erbjuda naturgas, säger Hans Ola Pedersen vd på Naturgass Nord.