EU öppnar för fortsatt hög Kinatull

Foto: SSAB
Foto: SSAB

Ett nytt sätt att räkna på ska göra det möjligt för EU att fortsätta med höga skyddstullar mot Kina, som ett sätt att skydda sig mot prisdumpning.

-Vi måste se till att vi har en effektiv och tydlig regelbok när saker går fel. Vi måste kunna skydda våra tillverkare från orättvis konkurrens, säger handelskommissionär Cecilia Malmström på en presskonferens i Bryssel.

-Det förslag som vi lägger fram i dag för EU närmare andra länders handelsförsvarssystem, som till exempel USA, säger Malmström.
Rent tekniskt innebär förslaget bland annat att EU slopar sin lista över "icke marknadsekonomier".

-Men det här betyder inte att vi säger att Kina är en marknadsekonomi - för det är det inte, förklarar Malmström.

-Bara rättvis handel kan vara fri handel, säger i sin tur EU:s jobb- och tillväxtskommissionär Jyrki Katainen på presskonferensen i Bryssel.
(TT)