Strejkberedskapen är god
Med knappt två veckor kvar till att nya kollektivavtal ska finnas på plats är förhandlingsläget tufft. IF Metall har accepterat medlarnas skiss, som bland annat innehöll ett förslag på ett flerårigt avtal, men med vissa förbehåll kring innehållet.
– Vårt mål är fortfarande att nya kollektivavtal ska träffas före den första april, säger Veli-Pekka Säikkälä, IF Metalls avtalssekreterare.
Skulle det däremot inte träffas några nya avtal innan den första april så kan IF Metall varsla om konfliktåtgärder i form av exempelvis övertidsblockad, eller rent av strejk. Som ett led i konfliktförberedelser så har det därför genomförts en rundringning till klubbar med fler än 50 medlemmar.
– Beredskapen är god. Våra klubbar och avdelningar står beredda, det visar den rundringning till över 500 arbetsplatser som vi gjorde förra veckan, säger Veli-Pekka Säikkälä.
Under rundringningen bekräftades även IF Metalls bild om att företagen i Sverige går bra.
– Det vi får höra är att produktionsläget på de flesta arbetsplatserna fortsättningsvis är bra och att företagen har en stabil ekonomi. Detta bekräftar den bild vi har om att svensk industri går bra, säger Veli-Pekka Säikkälä.