Lönsamma lager av grafit hittade
Som en del i arbetet med att finna ett preliminärt värde per ton av förekomsten i Fetsjön – Ormbäcken utförs anrikningsförsök med flotation för att se vad som kan utvinnas med den metoden. Försöken utförs av Intertek, ett av världens största laboratorium för mineralanalyser. De första resultaten från flotationsförsöken för att ta ut även grafit från Fetsjön-Ormbäcken föreligger nu. Grafit används i batterier, smörjmedel, och en mindre mängd även till grafen, ultraren grafit.
Resultaten tyder på att det är möjligt att ta fram ett grafitkoncentrat, vilket då kan ge ett betydande bidrag till malmvärdet. Prover visar upp till 6 procnet TGC, total graphitic carbon, medan ekonomisk halt brukar ligga på 2-3 procent TGC. Försöken med REE, Rare Earth Elements, sällsynta jordartsmetaller, fortsätter.
Det är möjligt att ta ut andra metaller såsom molybden och vanadin ur förekomsten med beprövade metoder. Fetsjön – Ormbäcken är en så kallad polymetallic förekomst, där en rad metaller och mineral potentiell kan tas ut.
De första resultaten från flotationsförsöken ger oss ett mineral till som potentiellt kan ge ett stort ekonomiskt bidrag till malmvärdet och tar oss ytterligare ett steg mot en ekonomisk förekomst. Samtidigt arbetar Orezone vidare med att etablera samarbetspartners för det vidare arbetet.