Northland Resources problem påverkar inte viljan att starta nya gruvor i Sverige, enligt Magnus Eriksson, professor i mineralekonomi. Bortsett från finansiella missar har gruvan kommit igång snabbt, anser han.
Enligt Magnus Eriksson är det inte ovanligt att gruvprojekt blir dyrare än beräknat.
-För investerare i branschen är det inte konstigt. Jag hörde nyligen talas om en gruva i Brasilien som gått fel med hundra procent och efter fyra års förseningar är det fortfarande inte klart, säger han.
Företaget Jokkmokk Iron planerar att öppna en järnmalmsgruva väster om Jokkmokk. Jan-Ola Larsson, styrelseledamot i bolaget, beklagar det som skett i Northland Resources.
-Men det påverkar inte våra möjligheter. Den plan vi har ligger fast, säger han.
Jokkmokk Iron fick nyligen klartecken att starta provbrytning sedan mark- och miljödomstolen i Umeå avvisat den överklagan som en privatperson lämnat in.
(TT)