Bakslag för Northland

Foto: Northland Resources
Foto: Northland Resources

Mark- och miljödomstolen ger inte Northland tillstånd för Sahavaaragruvan. Northland själva har räknat med en öppning av gruvan och domen kommer oväntat. Nu måste bolaget komplettera ansökningsuppgifterna senast i mars.

- Än så länge har vi inte passerat ödestidpunkter, men det får inte dra ut på tiden hur länge som helst. Vi måste leva också, och vår investering måste ge avkastning, säger Northlands miljöchef Willy Sundling till nsd.se.

Enligt domare Helen Leijon måste Northland Resources åtgärda flertalet saker för att kunna få ett godkännande av gruvan. Bland annat har bolaget inte svarat på frågan om hur grundvattnet kommer att påverkas.

- Man får säga att det är relativt mycket faktiskt, och det är omfattande och grundläggande uppgifter som behövs för prövningen. Signalen är att uppgifterna borde ha varit med i ansökan från början, men det har blivit uppenbart att det fattas och nu måste det kompletteras med uppgifter om det ska gå vidare med prövningen och beslut, fortsätter hon.