Sotkamo Silver uppdaterar mineraltillgångarna med 33 procent i Silvergruvan. Efter nya undersökningar uppgår malmreserverna i kategorin ”bevisade” och ”sannolika” till sammanlagt 3 336 000 ton med en silverhalt på 102 gram per ton silver.
Under de första fyra produktionsåren beräknas silverhalten ligga på 120-130 gram per ton, och guldhalten på cirka 0,4 gram per ton malm. Produktskapaciteten utökas under det tredje året från 350 000 ton till 450 000 ton malm per år. Med nu kända mineralreserver är den planerade produktionstiden 8-9 år.
- Jag är mycket tillfredsställd med ökningen av mineralreserverna, mängden silvermängd i malmen och det nya brytningsschemat. Närmaste mål är att ytterligare öka de höghaltiga malmreserverna för att därmed kunna, minska kostnaderna och öka lönsamheten. Huvudmålet för 2014 är att kunna meddela marknaden att vi har finansieringsplanen klar och att vi påbörjar byggandet av gruvan. Dessa resultat har bekräftat att den planerade nyemissionen och de fortsatta arbetena är väl motiverade. Jag är övertygad om att dessa åtgärder och ständiga förbättringar är nyckeln till vår framgång, vilket kommer att ge en ekonomiskt livskraftig framtid, säger Timo Lindborg, koncernchef, i ett pressmeddeande.