Plannja och Rautaruukkis byggverksamhet förenas

Foto: Ruukki
Foto: Ruukki

SSAB:s dotterbolag Plannja och Rautaruukkis verksamhet för byggkunder bildar en ny division inom SSAB i samband med fusionen. Den nya divisionen Ruukki Construction kommer att ha sitt huvudkontor i Helsingfors, Finland.

Ruukki Construction betjänar både konsumenter och företagskunder. Kunderna påverkas inte av sammanslagningen och kommer att ha samma kontaktpersoner och serviceställen som tidigare.

– Vi fortsätter med verksamheten som vanligt. Produkter, tjänster, avtal och kontaktpersoner förblir desamma, säger Marko Somerma, divisionschef för Ruukki Construction.

Ruukki Construction tillverkar takprodukter för konsumenter och takspecialister under varumärkena Plannja och Ruukki som är tillgängliga via ett nätverk av återförsäljare. Samgåendet mellan Ruukki och Plannja stärker affären i Sverige, Norge, Danmark, Polen och Rumänien. Ett av villkoren från EU kommissionen för SSAB och Ruukki fusionen var att SSAB skall avyttra Plannjas verksamhet i Finland.

Ruukki Construction är en division inom SSAB och har cirka 3 500 anställda. Ruukki Construction är en division med kundservice i Sverige, Finland, Norge, Danmark, Polen, Estland, Lettland, Litauen, Tjeckien, Slovakien, Rumänien, Ukraina, Ryssland, Tyskland, Nederländerna och Storbritannien. Utöver kundservice har Ruukki tillverkning på totalt 16 anläggningar i Sverige, Finland, Estland, Polen, Litauen, Ryssland, Ukraina och Rumänien.