Northlands vd kommenterar stoppet

Foto: Northland Resources
Foto: Northland Resources

Under tisdagens eftermiddag samlade Northland Resources press, Pajalabor och involverade näringsidkare i Folkets Hus i Pajala för att kommentera produktionsstoppet. Kurt Wennberg (S), avgående kommunalråd i Pajala talade innan konferensen om det dystra läget.

- Det var inte det här vi hade hoppats på. Vi hade hoppats på att de skulle hitta den där sista finansieringslösningen man letat efter, säger Kurt Wennberg till SVT. Han menar att Pajala kommun kan klara ett tillfälligt stopp, men om det pågår under en längre tid så får det mycket negativa konsekvenser för kommunen.

Johan Balck, Northlands vd berättade om den pågående processen och planerna på att återigen kunna starta produktionen.

- Vi har idag börjat sakta ned vårt verk, minskat vår gruvproduktion, och under dagen idag kommer vi inte att bryta någon malm i gruvan. Vi kommer att fortsätta att transportera, det är för att få iväg den sista båten som är på väg in. Allt för att öka den likviditet som företaget kommer behöva ha, säger Johan Balck under pressmötet.

- Vad sker nu? Det första är att vi bromsar, konserverar så mycket som möjligt. Det kommer vara jobbigt, men gör vi det på rätt sätt kommer det finnas bra förutsättningar att starta upp det här på ett bra sätt, fortsätter Johan Balck.

Lars Söderqvist arbetar som företagskonstruktör för Northland Resources och han står enig bakom beslutet.

- Det som har inträffat är att järnmalmspriserna har utvecklats negativt. Och de har då sjunkit med närmare 15 procent tills idag. Det har naturligtvis inte gynnat bolaget, säger Lars Söderqvist under konferensen och fortsätter:

- Vi har diskuterat med finansiärer sedan augusti månad. Men samtliga har också påverkats av järnmalmspriset. Planen var att slutföra dessa förhandlingar i december. Vi är inte i december. Bolaget klarar inte av att hantera sin likviditetsmässiga situation.  Tyvärr fick inte bolaget några likvida medel vilket innebär att bolaget är lämnat åt sig själv i del här delen. Det här affärsmässiga beslutet man har fattat anser jag vara helt korrekt. Den enda möjliga lösningen vi har just nu är att göra detta.