BHP Billitons järnmalmsproduktion uppgick till 56,4 miljoner metriska ton i andra kvartalet i räkenskapsåret 2014/2015. Det var en ökning med 16 procent jämfört med samma kvartal i fjol och en minskning med 1 procent jämfört med närmast föregående kvartal.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Produktionen av metallurgiskt kol uppgick till 13,5 miljoner ton i kvartalet, en ökning med 17 procent i årstakt och uppgång med 6 procent jämfört med föregående kvartal.
Kopparproduktionen sjönk med 4 procent i årstakt medan den var upp 9 procent jämfört med föregående kvartal. Produktionen uppgick till 423 700 ton.
Produktionen av nickel backade med 10 procent i årstakt och var ned 4 procent jämfört med föregående kvartal. Produktionen uppgick till 34 200 ton.
Australienbaserade BHP Billiton är ett av världens största gruvbolag. Bolaget har brutit räkenskapsår, juli-juni.
Spår ökad produktion
BHP Billiton spår att bolagets järnmalmsproduktion kommer att öka med 11 procent till 225 miljoner metriska ton under räkenskapsåret 2014/2015.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Produktionen av metallurgiskt kol väntas stiga med 4 procent till 47 miljoner ton och kopparproduktionen förväntas öka med 5 procent till 1 800 000 ton för innevarande år.
(SIX News)