Låga järnmalmspriser och lägre leveranser pressar LKAB:s lönsamhet. Samtidigt ger arbetet med att minska kostnaderna positiv effekt. Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till -228 (-417) miljoner kronor.
Världens stora järnmalmsproducenter fortsätter att öka sina produktionsvolymer trots ett överutbud på järnmalm. Trots marknadsläget, är efterfrågan på LKAB:s järnmalmsprodukter fortsatt stabil och pelletspremien är i nivå med föregående år, vilket gynnar LKAB som har en pelletsandel på 84 (83) procent för kvartalet.
Leveranserna uppgår till 5,3 (6,0) miljoner ton för kvartalet. Utöver rågodsbristen påverkades leveranserna även av ett förlängt underhållstopp i Narviks hamn samt förskjutning av leveranser till kunder i MENA-regionen.
Ett omfattande arbete för kostnadssänkning pågår och förhandling om organisationsförändring har genomförts under kvartalet. Av den tidigare kommunicerade besparingen på 700 miljoner kronor har hittills 380 miljoner kronor genomförts.
Under kvartalet utsåg LKAB:s styrelse Jan Moström till ny vd och koncernchef för LKAB. Jan Moström tillträder den 15 augusti, en månad tidigare än vad som tidigare kommunicerats.