Finska Ponsse har blivit nominerade till Swedish Steel Prize 2015 för sin nya skogsskördare. Höghållfast stål har, enligt juryn, förbättrat både skogsskördarens prestanda och styrförmåga.
Skogsskördare brukar generellt sett har en dubbel rankonstruktion med kranarmen monterad på framsidan eller vid sidan av förarhytten. Ofta är kupén statisk och bommen ger föraren dålig sikt. Den nya konstruktionen, som har möjliggjorts med höghållfast stål, har en symmetrisk kranarm som ökar förarens vy.
- En av våra kunder ville ha en förarhytt som kan rotera, säger Juha Inberg, Ponsees FoU-chef, i ett pressmeddelande.
- Alla inklusive den högsta ledningen var motiverade att utveckla något helt nytt och ta några verkliga steg framåt i branschen. Vi tog fram 3D-layouter och beslutade att den nya maskinen skulle ha mycket mer än enbart en roterande hytt. Den största fördelen med den nya Ponsse Scorpion är att den förbättrar ergonomin, avsevärt, vilket även ökar produktionen, fortsätter Inberg.
Motiveringen från juryn för Swedish Steel Prize:
”Genom att systematiskt utveckla skogsskördaren med fokus på föraren har Ponsse skapat en helt ny generation skördare med signifikant bättre förarergonomi. Unika konstruktionslösningar som utnyttjar alla fördelar med höghållfast stål i chassi, kranarmar, fällaggregat och hasplåtar ger dessutom högre produktivitet och mindre markskador. Skördarens funktionalitet har ökat utan motsvarande viktökning. Användning av stål med hög slagseghet säkerställer drift vid låga temperaturer.”
Swedish Steel Prize delas ut 19 november i Stockholm.