SSAB överträffar förväntningarna

Foto: SSAB
Foto: SSAB

SSAB redovisar en vinst före skatt på 329 miljoner kronor för första kvartalet 2012. Det kan jämföras med vinsten på 509 miljoner kronor motsvarande period i fjol.

Analytiker hade i genomsnitt räknat med en vinst på 192 miljoner kronor, enligt Reuters sammanställning.

Omsättningen uppgick till 11 023 miljoner kronor, jämfört med 11 056 miljoner kronor ett år tidigare.

SSAB räknar framöver med en fortsatt återhämtning i Nordamerika, medan utsikterna för Europa är osäkra. När det gäller Kina ser SSAB fortsatt stora möjligheter, trots signaler om lägre tillväxttakt, och detsamma gäller övriga Asien.

"Till följd av den prisuppgång vi har sett på spotmarknaden under första kvartalet förväntar vi oss en viss prisuppgång under andra kvartalet, framför allt inom Emea", skriver SSAB:s vd Martin Lindqvist i delårsrapporten.

Under andra kvartalet väntas sänkningen av järnmalmspriserna på 12 procent för första kvartalets leveranser få genomslag på SSAB:s resultat. Något prisavtal från och med andra kvartalet har ännu inte tecknats.

Spotpriserna på kol har hittills i år varit stabila medan spotpriserna på skrot i Nordamerika har sjunkit med cirka 5 procent, enligt bolaget.

SSAB:s aktiekurs steg med 9 procent till 57:40 kronor under första minutens börshandel i Stockholm.

(TT)