"Kina fortsätter konsumera betydande mängder koppar"

Freeport-Mcmoran Copper & Gold ser inga tecken på att efterfrågan på koppar i Kina bromsar in, trots en inbromsning i övriga ekonomin. Det sade bolagets vd Richard Adkerson i en intervju med Bloomberg News publicerad på tisdagen.

"För närvarande ser vi inga fysiska bevis på någon större förändring. Sentimentet har definitivt förändrats och oron över Kina, både inom landet och från utlandet, ändras men Kina fortsätter att konsumera betydande mängder koppar", sade han.

Han sade att det finns frågetecken kring den ekonomiska utvecklingen i Kina men fortsatta investeringar i infrastrukturprojekt är "väldigt positivt för efterfrågan på koppar".

Richard Adkersson sade också att det är "oundvikligt" att landet kommer att annonsera ytterligare stimulanser för att stötta efterfrågan.

Han hänvisade även till att det finns fortsatta behov av investeringar på grund av skillnaden i tillväxt inom olika delar av landet, vilket är tydligt i Kinas femårsplan.

(Nyhetsbyrån Direkt)