Australien-baserade BHP Billiton säljer snart olja utan detaljerat tillstånd från den amerikanska regeringen. Detta är ännu ett exempel på att Washingtons åldriga federala förbud sakta urholkas.
BHP från Australien planerar att sälja olja värd 50 miljoner dollar till utländska köpare, utan tillstånd från den amerikanska regeringen. Det är troligt att detta är bara en av flera energiföretag som kommer anamma samma tillvägagångssätt nu när det finns nya marknader och ökningen av råolja i USA ökar.
Många energiföretag vill ta bort det förbud som finns mot att skeppa olja över haven, medan opponenter hävdar att en ökning av pris på olja kommer skada konsumenterna, rapporterar Dow Jones.
Oljepriset lågt i 4 år
I nästan 40 år har det varit tillåtet i USA att exportera olja, men att frakta oljan själv över haven tillåts endast i specifika fall, då det behövs ett speciellt tillstånd från det amerikanska handelsdepartementet.
För att oljan ska få fraktas behövs det speciella behandlingsmetoder för att den ska få klassificeras som bränsle. Det är precis dessa metoder som BHP har tagit i egna händer.
Runt 1,6 miljoner tunnor med amerikansk olja har exporterats sedan bestämmelserna från Handelsdepartementet.
Kritiker tror inte på ökad export
Dock är exporten fortfarande en väldigt liten del av amerikas oljeproduktion som idag producerar runt nio miljoner tunnor olja per dag enligt den amerikanska Energiinformationsförvaltningen. Importen står för runt 20 miljoner tunnor per dag.
Rusty Braziel, ägare av konsultfirman RBN Energy Inc, tror inte att en ökad export gynnar sig då priserna utomlands skulle behöva höjas avsevärt på grund av fraktkostnader.
Fram tills nu har amerikanska oljeföretag som exporterat sin olja gjort det genom Enterprise, som själva tar en del av priset. Genom att sälja och skeppa oljan utan en mellanhand kan företag som BHP och Pioneer själva behålla vinsten.