Tyska Thyssenkrupp blöder och för att finansiera en omstrukturering överväger man en avyttring eller notering av sin lukrativa hissaffär. Finska Kones har erbjudit sig att betala 17 miljarder euro för divisionen, vilket är dubbelt så mycket som dess omsättning. Men europeiska konkurrensmyndigheter kan sätta sig på tvären.
Konkurrensmyndigheten har redan skjutit Thyssenkrupps föreslagna fusion med Tata Steel i sank förra året, vilket inte bådar gott för liknande samgåenden.
Dessutom motsätter sig det tyska fackförbundet IG Metall affären, då de fruktar möjliga synergier med andra Kone-verksamheter vilket kan leda till att många jobb försvinner. Thyssenkrupps hissdivision har för närvarande 53 000 anställda.
Källa: L’Usine Nouvelle