”Vi har inte tid att dra saker i långbänk – rusta Malmbanan”

Malmbanan. Foto: Kabelleger / David Gubler (http://www.bahnbilder.ch)/Wikimedia Commons
Malmbanan. Foto: Kabelleger / David Gubler (http://www.bahnbilder.ch)/Wikimedia Commons

Linda Bjurholt, logistikchef på LKAB, och Pierre Sandberg, förbundsdirektör på Tågföretagen, skriver i en debattartikel i Dagens Industri att Malmbanan måste rustas upp snabbt för att undvika att bli en bromskloss för industriexpansionen i norr. 

Vi har inte tid att dra saker i långbänk – Malmbanan borde varit upprustad sedan decennier tillbaka”, skriver artikelförfattarna.

De framhåller att banan är avgörande för LKAB:s och SSAB:s framtidssatsningar, och efterfrågar en tydlig tidsplan för upprustningen, med dubbelspår som slutmål.

”På sikt behövs en utbyggnad med dubbelspår, men redan nu måste Malmbanan förstärkas för att klara tyngre tåg – en åtgärd som skulle ge den nödvändiga kapaciteten på kort sikt”.

Artikelförfattarna påpekar också att LKAB bidrar stort till statskassan, ”men det får inte tas för givet. Verksamheten verkar på en hårt konkurrensutsatt internationell marknad”.

Vidare lyfter de fram att banan har en central roll för svensk beredskap. ”Som strategisk transportled för både industri och försvar är dess tillförlitlighet avgörande för såväl Sverige som Nato. Ett överbelastat och störningskänsligt järnvägsnät försämrar vår förmåga att snabbt transportera militärmaterial och personal vid kris”.