SSAB:s stålverk står stilla

Foto: SSAB
Foto: SSAB

Ett haveri på SSAB:s anläggning i Oxelösund har lett till att produktionen stått stilla i snart en vecka. Haveriet orsakades av ett trasigt rör i LD-anläggningen, där stålet renas, skriver Södermanlands Nyheter.

– Röret transporterar gaser som påverkar LD. Det är en process som omvandlar råjärnet till råstål. Funkar inte röret så måste man stänga ned produktionen i hela stålverket, säger Sari Heikkinen, informatör på SSAB, till Södermanlands Nyheter.

Sedan haveriet så har de anställda inte kunnat arbeta med sina vanliga uppgifter utan har tillfälligt tilldelats andra arbetsuppgifter.

Enligt SSAB är det svårt att avgöra hur produktionsstoppet kommer att påverka produktionen på längre sikt, men bolaget ser inga kortsiktiga ekonomiska förluster.