SSAB redovisar ett resultat efter finansnetto på -50 miljoner kronor (proforma -741) för det tredje kvartalet 2014.
Marknaden räknade med ett resultat före skatt på -288 miljoner kronor, enligt SIX News/Inquiry Financials enkät.
Rörelseresultatet uppgick till 256 miljoner kronor (proforma -598), att jämföra med marknadsförväntningen på -135 miljoner kronor.
De jämförelsestörande posterna var -254 miljoner på rörelseresultatnivå. Väntat var här -339 miljoner.
Rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 510 miljoner kronor (proforma -602).
Nettoresultatet blev -124 miljoner kronor (proforma -520). Enligt enkäten väntades ett resultat på -225 miljoner kronor. Resultatet per aktie uppgick till -0,26 kronor (-1,61).
Försäljningen uppgick till 13 .314 miljoner kronor (proforma 13 800). Analytikerna i enkäten hade räknat med en försäljning på 14 535 miljoner kronor.
Från och med den 1 augusti 2014 konsolideras Rautaruukki fullt ut i SSAB:s resultat.
Fortsatt god efterfrågan i Nordamerika
SSAB räknar med att den goda efterfrågan i Nordamerika väntas fortsätta under det fjärde kvartalet, dock med en normal säsongsmässig avmattning mot slutet av året. Det skriver bolaget i delårsrapporten.
"Plåtpriserna som successivt har stigit under året förväntas plana ut eller möjligen sjunka något som en följd av den höga importen.
I Europa förväntas efterfrågan under det fjärde kvartalet vara relativt stabil, dock finns en osäkerhet i hur situationen i Östeuropa påverkar den generella industriella efterfrågan i övriga delar av Europa.
I Kina förväntas efterfrågan på stål vara relativt svag under det kommande kvartalet", skriver bolaget.
Underhållsstopp i Montpelier, USA
SSAB kommer under det fjärde kvartalet genomföra ett underhållsstopp i Montpelier, USA. Underhållsstoppet kommer att påverka resultatet negativt med cirka -175 miljoner kronor.
Det framgår av måndagens rapport.
(SIX News)