Prevas har tagit emot en order på utveckling och installation av styr- och kontrollsystem till Oricas nya produktionsanläggning i Gyttorp. Ordervärdet uppgår till cirka 6 miljoner kronor och driftsättning ska ske i mitten av 2015.
Orica tillverkar sprängmedel i form av tändmedel och bulksprängämnen för gruv- och entreprenadindustrin. Byggandet av den nya anläggningen är ett led i en global expansion, skriver Prevas i ett pressmeddelande.
- Prevas erfarenhet av produktionsnära IT-lösningar i kombination med våra tidigare lyckosamma samarbeten gjorde att vi valde att fortsätta arbeta med Prevas, säger Rickard Hallor inköpschef på Oric, i ett pressmeddelande.
- Vår uppgift är att öka effektiviteten i våra kunders produktionsprocesser. I år firar vi 30-års jubileum och vår långa erfarenhet inom industriell IT gör att vi kan erbjuda lösningar och tjänster som matchar våra kunders behov av ökad konkurrenskraft och kvalitetssäkrade IT-lösningar. Vi är mycket glada för vårt utökade samarbete med Orica, säger Matz Axelsson affärsenhetschef på Prevas, i ett pressmeddelande.