BE Group ökar förlusten

Foto: BE Group
Foto: BE Group

BE Group redovisar ett resultat före skatt på -43 miljoner kronor (-24) för det fjärde kvartalet 2014. Rörelseresultatet uppgick till -30 miljoner kronor (-8).

"Den tjeckiska verksamheten som tidigare klassificerats som verksamhet till försäljning har återförts som ordinarie verksamhet under perioden. Till följd av detta har resultat och balansräkning omräknats från 2012 och rörelseresultatet i perioden belastats med en nedskrivning om 14 miljoner", skriver bolaget.

De totala engångsposterna i form av nedskrivningar var -20 miljoner, varav -14 miljoner var Tjeckien och resterande -6 miljoner avser bolagets produktion i Eskilstuna.

Det underliggande rörelseresultatet uppgick till -9 miljoner (-4).

Nettoresultatet uppgick till -45 miljoner (-15), motsvarande -0,61 kronor per aktie (-0,29).

Omsättningen uppgick till 1,009 miljoner (1.039).

Styrelsen föreslår att ingen utdelning utgår för 2014 (0).

Föreslår nyemission
BE Groups styrelse har i samråd med bolagets kreditgivare enats om att föreslå en företrädesemission för årsstämman med syftet "att stärka bolagets finansiella handlingsfrihet".

Emissionen kommer att genomföras under det andra kvartalet, uppges det.

Stämman hålls den 7 maj i Malmö.

(SIX News)