Boliden har i spåren av den svagare europeiska konjunkturutvecklingen lyckats öka sina marknadsandelar i Europa. Därtill har de stabila basmetallpriserna bidragit till att effekten av den vikande efterfråganfrån industrikunderna reducerats.
Det säger vd Lennart Evrell till Nyhetsbyrån Direkt på fredagen.
- Vi har sett en tydlig, men inte dramatisk, försvagning av efterfrågan. Den har vi kunnat ersätta med ökad försäljning till andra industrikunder som vi har haft lägre andelar hos. Jag tror att vi tränger ut importvolymer och därigenom tar marknadsandelar i Europa i en sjunkande marknad, säger han.
Helt oproblematisk är efterfrågeförändringen dock inte för Bolidens del. När höga volymer till kunder i Nordeuropa ersätts med ökade leveranser i mellersta och södra Europa ökar också transportkostnaderna. Viktigast i sammanhanget är dock att prisnivån på basmetallerna upprätthålls, påpekar Bolidens vd.
- Metallpriserna har inte fallit trots försvagningen i konjunkturläget. Det beror på att även produktionen har minskat så att det råder en bra balans mellan efterfrågan och utbud, säger Lennart Evrell och nämner stora, äldre gruvor i
bland annat Sydamerika som exempe l på anläggningar som minskat leveranserna.
Att gruvbolagens globala kapitalinvesteringar revideras ned gynnar Boliden, så tillvida att utbudsökningarna begränsas. I synnerhet BHP Billitons beslut att lägga planerna på en expansion av koppar- och urangruvan Olympic Dam i Australien på is välkomnas av Lennart Evrell.
Under det tredje kvartalet så här långt har Bolidens verksamhet utvecklats stabilt, låter vd förstå utan att vilja ge några mer detaljerade uppgifter. Återvinningen av elektronikskrot i Rönnskär "rullar på bra" efter den
framgångsrika igångsättningen under våren, medan brytningen i Aitikgruvan "följer plan" sedan det andra kvartalet visat exceptionellt höga produktionstal.