SSAB förbereder i Borlänge, där 240 är varslade, ett lokalt avtal med sänkt lön och sänkt arbetstid för heltidsanställda. Centralt säger IF Metall nej.
Facket tecknade 2009 ett avtal som öppnade för lokala krisavtal med reducerad arbetstid och lön. Men facket bedömer inte läget lika allvarligt nu som då, skriver Dala-Demokraten.
SSAB är inte ensamt om att vilja teckna lokala krisavtal, liknande dem som centralt tecknades för tre år sedan. Flera lokala arbetsgivare, en handfull, hör av sig till IF Metall och även centrala arbetsgivarorganisationer har kontaktat facket med propåer om centrala krisavtal, enligt IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä.
Men det är inte aktuellt nu, säger han:
-Det var en extrem situation då. Det är väldigt illa nu, men inte i närheten av den situationen då.
-Teknikarbetsgivarna kom med en prognos häromdagen att det skulle försvinna 18 000 jobb på två år. När vi hade finanskrisen försvann 8 000-10 000 jobb varje månad, fortsätter han.
(TT)