Indien drar in 218 kolgruvelicenser

Indiens högsta domstol har annullerat de 218 kolgruvelicenser som delats ut till olika företag under de senaste 20 åren efter att i augusti bedömt dem som illegala, skriver Financial Times.

Tilldelningen av licenserna har omgärdats av korruptionsanklagelser då de ofta har tilldelats för billigt eller gratis. Totalt har tilldelningen kostat Indiens skattebetalare mer än 33 miljarder dollar enligt den indiska regeringens officiella granskare.

Samtliga licenserna kommer nu att återgå till det statliga kolbolaget Coal India innan de auktioneras ut på nytt. Utslaget är därför en förlust för den indiska regeringen som hade hoppats att de 40-tal gruvor som för tillfället är i drift skulle få vara kvar hos sina nuvarande ägare, eventuellt i utbyte mot böter.

Beslutet hade stor påverkan på börsen då flera bolag inom sektorer som stål och kraftgenerering som fått licenser tilldelade sig nu blivit av med dem.

Bland de drabbade fanns Jindal Steel and Power som stängde 10,1 procent lägre på börsen i Mumbai. Coal India däremot steg 4,8 procent.

(SIX News)