Marknaden för Atlas Copco har under det fjärde kvartalet utvecklats ungefär i linje med vad bolaget meddelade i samband med den senaste delårsrapporten. Det sade vd Ronnie Leten i sitt öppningsanförande vid bolagets kapitalmarknadsdag på torsdagen.
"Vi faller inte utför något stup, men sekventiellt är det något svagare. Några fundamentala förändringar jämfört med vad vi sagt tidigare är det dock inte", konstaterade han.
Atlas Copco upprepade inför kapitalmarknadsdagen prognosen om en något svagare efterfrågan under årets sista kvartal.
Vidare betonade vd:n vikten av bolagets fokus på flexibilitet, något som blir extra viktigt i tider av global ekonomisk oro. En annan faktor som talar i bolagets favör är den såväl geografiskt som produktmässigt gynnsamma variationen i Atlas Copcos utbud, sade Ronnie Leten.
Inför framtiden är produktutveckling, service och ett ständigt förbättrat kunderbjudande ledstjärnor för samtliga affärsområden.
Att de stora gruvbolagen blir försiktigare i sina investeringar är inte bara av ondo för Atlas Copco, lät vd:n förstå. Ju större fokus de har på kostnader, desto viktigare blir effektiv service och underhåll, vilket är en av bolagets specialiteter, noterade han.
Att den ekonomiska utvecklingen för närvarande är svag på flera håll i världen förefaller inte heller oroa Ronnie Leten nämnvärt.
"Det gäller för oss att kapitalisera på de stora trenderna, och den globala tillväxten är fortfarande positiv. Vi tror att efterfrågan på mineraler kommer fortsätta att vara hög, samtidigt som det finns stora behov av investeringar i infrastruktur och inte minst i energieffektivitet", sade han.
(Nyhetsbyrån Direkt)