Ny lag slår mot utländska gruvbolag i Mali

Karta: Vardion/Wikimedia Commons
Karta: Vardion/Wikimedia Commons

Det västafrikanska landet Mali tycks vilja följa andra afrikanska länders exempel som Kongo-Kinshasa och Tanzania, som genom lagstiftning försvårat för utländska gruvbolags verksamhet där. Mali, som är Afrikas tredje största guldproducerande land, offentliggjorde den 21 augusti att en ny lag trätt i kraft. Den innebär slut för momsfrihet för gruvbolag verksamma i landet. Bolagen kan inte heller räkna med att deras investeringar skyddas från ändringar av tull- och skatteregler lika länge som tidigare.

I ett uttalande från Malis gruvdepartement sägs att lagen är avsedd att ta itu med tidigare "brister" i lagstiftningen och en "betydande ökning" av gruvsektorns bidrag till Malis ekonomi utlovas.

Gruvbolaget Eversheds Sutherland gruvchef Warren Beech säger till Reuters:

– Det är så verkligheten ser ut på spelplanen just nu. Många företag i Mali kommer att titta på vad som hände i DR Kongo och Tanzania, och de måste vara mycket försiktiga.

Enligt analytiker som Reuters talat med kommer dock lagändringen inte som någon överraskning. Malis regering inledde förhandlingar med gruvbolag om en ny gruvlagstiftning 2018, men förklarade redan i mars 2018 att om ingen kompromiss skulle uppnås kommer landet att genomföra lagändringar ensidigt – på exakt samma sätt som skedde i DR Kongo, enligt Reuters.